Ден

Вкупно 840 пациенти со коронавирус во Русија, претежно во Москва

Во Русија денеска се пријавени вкупно 840 пациенти со коронавирус, 182 повеќе од средата, соопштија властите.

Најмногу заразени има во Москва – 546.

Две лица беа пријавени за починати во средата.

Претседателот Владимир Путин изјави дека вирусот може да биде поразен за дури три месеци.

„Колегите сметаат дека вирусот треба да се реши за два до три месеци. Тоа не е лоша прогноза“, рече Путин на средбата со бизнисмените.

Водечкиот истражувачки соработник во Институтот за научни истражувања за епидемиологија и микробиологија, Николај Малишев, смета дека со вирусот треба да се бори „по принципот на нуклеарно зрачење“.

„На почетокот видовме аритметичка прогресија на бројот на пациенти и сега тоа е во суштина геометриска“, рече тој, појавувајќи се на државната телевизија.

Тој рече дека во средата имало 163 нови лица, скоро три пати повеќе од претходниот ден.

Тој рече дека сега се подготвуваат нови болнички места на сите територии, вклучително и Москва.

За да се бори против ширењето на коронавирусот, Путин нареди наредната недела да биде неработна во Русија, но многу експерти сметаат дека мерката е премногу блага и недоволна.

Можеби ќе ве интересира:

Русија: Ширењето на коронавирусот треба да престане најдоцна до крајот на април

Црно Гора контра Вучиќ: Им благодариме на Србија за помошта, но не ни требаат респиратори

Во Париз почина 16-годишно девојче од коронавирусот, се верува дека е најмладата жртва во Европа

×

Следете не