Ден

Вучиќ за опозиционерот Обрадовиќ: Неговите критики се зборови на полуписмен човек

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави за статусот на Косово не се преговара на конференцијата за безбедност во Минхен, туку само за работи кои одат во прилог на Србија, како што е враќање на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина.

Коментирајќи ги критиките од лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, дека станува збор за преговори за статусот, Вучиќ одговори дека тоа се „зборови на очаен човек“.

– Станува збор за некој кој е полуписмен, не само политички, туку и буквално. Ние не преговараме за статусот, не сме ни разговараме, туку само за слободниот проток на луѓе и деловни активности – рече Вучиќ.

Говорејќи за Обрадовиќ и опозицијата, претседателот на Србија изјави дека светот брзо се менува, но дека „нивната свест никогаш не може да се промени“.

– Само нивниот број брзо се намалува – заклучи Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира:

Белата куќа тврди дека негативните извештаи за коронавирусот му наштетуваат на Трамп

Реакции на најавата на Курти за условно укинување на таксите: Поделени мислења на ЕУ и САД, Германија се најде во средина

Трамп: Потпишуваме договор со Талибанците, сакаме да ги вратиме нашите трупи дома