Ден

ГАЛЕРИЈА: Како изгледа коронавирусот под микроскоп

Научници од NIAD Integrated Research Facility  во Мериленд објавија фотографии од SARS-CoV-2 вирусот кој ја предизвикува болеста COVID-19.

Се работи за клетки заболени од вирусот, видени под микроскоп. На нив клетката е обоена со сина боја, додека честичките заразени со вирусот се со црвена боја, односно портокалова боја.

Со Ковид-19 на светско ниво до сега се заболени речиси 1,5 милиони луѓе, а вирусот зема над 83.000 жртви.

Можеби ќе ве интересира:

Осуммина починати, 136 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус

Малолетник прободен кај Зелен пазар во Скопје

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

×

Следете не