Ден

Две лица под надзор во Софија за новиот коронавирус

Во Воената медицинска академија (ВМА) во Софија ноќеска се примени две лица кои пристигнале од Италија и се под надзор затоа што имаат минимални симптоми слични на грип, соопшти генералниот директор на ВМА Венцислав Мутафчијски.

Како што јави агенцијата Бгнес, сумирајќи ја работата на Националниот оперативен штаб Мутафчијски утрово информира дека двете лица имаат минимални симптоми.

– За секој што доаѓа од странство – од области со ризик, системот се обидува да ги стави во карантин. Сите оние кои немаат никакви знаци на болест, треба да имаат домашна хигиена, објасни Мутафчијски.

Тој истакна дека од Романија доаѓаат лажни вести, дека во Русе има жариште на коронавирусот, што не е точно.

Можеби ќе ве интересира:

Вакцината за коронавирус ќе се дава во две дози, велат научниците

Александар Тодески

Минеаполис: Расформирање на полицијата – Се спрема нов модел на јавна безбедност

Александар Тодески

Тропската бура Кристобал ја погоди Луизијана

Александар Тодески
×

Следете не