Ден

ДУИ ќе гласа позитивно за разрешување на Мизрахи

Демократската Унија за Интеграција ќе даде позитивно мислење, техничката министерка за труд и социјална политика од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи да биде разрешена. Пратеникот на ДУИ, Артан Груби рече дека тие се за нејзино разрешување, бидејќи не ги почитувала двојазичноста и Преспанскиот договор.

„ДУИ на Конгресот рече дека би пристапиле во коалиција ако се почитуваат Охридскиот договор, Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија и двојазичноста. Бидејќи техничката министерка Мизрахи затоа што таа не ги почитува двојазничност и Преспанскиот договор, поддржуваме нејзино разрешвуање“, рече Груби.

Разрешувањето на Мизрахи е закажано за денеска во 15 часот, на седница посебна од онаа на која пратениците треба да се изјаснат за Законот за Јавно обвинителство и Законот за Совет на јавни обвинители.

А.Т.

 

Можеби ќе ве интересира:

Заев: Продолжуваме да го следиме примерот на Трајковски,кој вечно ќе остане запаметен како проевропски политичар

Од ЕДЕН бараат Владата да преземе дополнителни мерки за спречување епидемија со коронавирус

ДС бара одговорност за злоупотреба на приватноста за политички цели

Влатко Зорба