Ден

Заев за кризните мерки: Секогаш треба да се подготвувате за најлошото сценарио

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за економските мерки кои ги предложи за справување со кризата со коронавирусот и неговите проекции во однос на буџетот, дека од 30 до 40% ќе биде реализацијата на проектираните приходи на буџетот.

„Тоа е најлошото можно сценарио на основа на влезните информации коишто ги имам. Има реалистично, има и оптимистичко сценарио, но секогаш треба да се подготвите на најлошото сценарио“, рече Заев.

Запрашан за драстичните предложени мерки за кратење на платите на минималец, Заев вели дека мора да постои солидарност.

Можеби ќе ве интересира:

Полицијата со засилена контрола дали се носат маски

Во сабота завршува вонредната состојба, почнуваат да течат роковите за избори

Почнаа со работа кафулињата и рестораните под посебни протоколи

×

Следете не