Ден

Заев: Продолжуваме да го следиме примерот на Трајковски,кој вечно ќе остане запаметен како проевропски политичар

Денеска се навршуваат 16 години од трагичната смрт на миротворецот Борис Трајковски, еден од потписниците на Охридскиот Рамковен договор во 2001. „Блажени се тие што градат мир…“ е дел од библиската порака од неговиот надгробен споменик која е аманет за сите политичари, напиша лидерот на СДСМ, Зоран Заев на  својот профил на Фејсбук.

Претседателот Борис Трајковски вечно ќе остане запаметен како чесен и доблесен, проевропски политичар, посветен на сите граѓани и на поголема регионална и меѓународна соработка на нашата држава.Ние продолжуваме да го следиме неговиот пример, градејќи мир, едно општество и соработка со сите наши соседи, пишува Заев.

Денеска се навршуваат 16 години од трагичната смрт на миротворецот Борис Трајковски, еден од потписниците на Охридскиот…

Publiée par Zoran Zaev sur Mercredi 26 février 2020

 

Можеби ќе ве интересира:

Седум новозаразени во Куманово, Димитриевски бара маркетите да работат за онлјан нарачки

Кризен штаб: Донаторите да ги пренасочат своите донации за здравството

Состојбата во Дебар и Центар Жупа стабилна, влез дозволен само за жителите

×

Следете не