Ден

Зошто Камила нема да стане кралица кога Чарлс ќе стане крал?

Принцот Чарлс престолот го чека веќе 71 година и дефинитивно е наследникот кој најдолго чекал во историјата на тронот. Иако се шушкаше дека Елизабета Втора ќе се повлече во пензија и дека Чарлс ќе стапне на тронот, од тоа за сега нема ништо и Чарлс ќе мора да го почека своето владеење.

Клеренс Хаус, резиденцијата на принцот Чарлс и Камила Паркер Боулс, денеска потврдија дека војвотката Камила нема да стане пратечка кралица кога Чарлс ќе стане британски крал. Всушност, тие само ја потврдија одлуката која стапи на сила во 2005 година, кога се венчаа Чарлс и Камила.

Камила нема да стане пратечка кралица, но ќе стане принцеза односно пратечка принцеза (Princess Consort).

Технички гледано, Камила и денеска е принцезата од Велс, но таа титула не ја користи поради фактот дека таа и припаѓаше на првата сопруга на Чарлс, Дијана и кралскиот двор сметаше дека Камила со таа титула би имала лош имиџ во јавнсота. Затоа ја зеде титулата на војовдството на својо сопруг, Корнвал.

Се претпоставува дека следната британска пратечка кралица ќе биде Кејт Мидлтон, на која треба да и припадне титулата принцеза од Велс по смртта на Елизабета Втора.

Можеби ќе ве интересира:

Како да исчистите пегла која загорела?

Во продажба е најновото издание на енигматскиот магазин „Лавиринт“

Александар Тодески

Интервју со Ристиќ: Состојбата со фрлањето ѓубре е полоша, но има повеќе граѓани кои прават акции

×

Следете не