Ден

Излегоа главните параметри на Galaxy Tab S6 5G

Пред неколку дена, Samsung потврди дека подготвува нов таблет кој ќе понуди вградена 5G конекција за прв пат во овој сегмент. Сега благодарение на Ithome имаме слика на Galaxy Tab S6 5G, како и детали за неговите главни карактеристики. Виџетот се очекува да дебитира во Јужна Кореја пред крајот на првиот квартал.

Како што се очекуваше, Galaxy Tab S6 5G не е многу различен по изглед и параметри од сегашната варијанта LTE. Моделот повторно има AMOLED 10,5-инчен екран со резолуција WQXGA, главната разлика е достапноста на 5G модем кон чипсетот Snapdragon 855, откако се достапни 6 GB RAM и 128 GB достапна меморија. Сосема е веројатно дека на некои пазари ќе има варијанти со 8 GB RAM меморија и 256 GB меморија на датотеки.

Батеријата има капацитет од 7040 mAh, што се чини дека е доволно за 15 часа видео репродукција. Откриваме и двојна главна камера (13MP + 5MP) и 8MP за селфи снимки, а таблетот ќе биде достапен во сива боја (Mountain Grey).

Можеби ќе ве интересира:

Дали коронавирусот се појавува во видео-игра: „Зарази го целиот свет“

Никола Поповски

Нов поевтин Ајфон в март

Виктор Јованов

Јапонија заостанува зад САД и Јужна Кореја со 5G: Веднаш сака да воведе 6G мобилна мрежа

Никола Поповски