Ден

Италијански лекар советува како да избегнете коронавирус

Кинеската влада го покани италијанскиот лекар, кој работел во болницата во Шенжен во Кина, да се приклучи на студиската група која го проучува вирусот на пневмонија Вухан – коронавирус.

Тој напишал интересна статија што моментно кружи на социјалните мрежи, во која ги советуваше луѓето што да прават за да го избегнат коронавирусот што се шири од Кина насекаде низ светот.

– Ако кај настинатото лице има течење на носот и болки во грлото, не е заразено со вирусот на корона бидејќи пневмонијата (пневмонија) дава сува кашлица без течење на носот. Тоа е најлесниот начин да го откриете.

Од друга страна, добро е да се знае дека Вухан или корона не се отпорни на топлина и умираат на 26 до 27 степени. Затоа пијте што повеќе топли пијалоци што како на пример чај со билки. Не е лек, но добро е за организмот. Пиењето топла течност е ефикасно во уништување на сите вируси. Обидете се да не пиете ладни пијалоци.

Изложете се на сонце и покрај тоа што е студено.

– Кога вирусот ќе ја погоди металната површина, тој ќе живее најмалку 12 часа. Па запомнете дека ако стапите во контакт со која било метална површина, мора темелно да ги миете рацете со сапун.

– Вирусот може да остане активен во организмот 6-12 часа. Вообичаени детергенти за перење го убиваат вирусот. Зимската облека на која не е потребно секојдневно перење треба да ја проветрите надвор бидејќи сончевите зраци ги уништуваат вирусите.

ИНФОРМАЦИИ ЗА СИМПТОМИТЕ НА КОРОНСКАТА ПНЕВМОНИЈА

– Грлото ќе се зарази прво, тогаш ќе го чувствувате грлото суво и овие симптоми ќе траат 3-4 дена.

– По овој период, вирусот ќе се спои со носната течност, ќе навлезе во душникот и ќе влезе во белите дробови предизвикувајќи Вухан пневмонија. Оваа фаза трае 5-6 дена.

– Воспаление на белите дробови, висока температура и отежнато дишење се симптоми на инфекција со вирусот КОВИД-19. Носот ќе ви биде затнат, па ќе се чувствувате како да се давите. Важно е веднаш да побарате лекарска помош доколку ги имате овие симптоми.

ЗА ПРЕВЕНЦИЈА

– Најлесно може да се инфицирате со допирање на работи на јавни места како што се огради, квака, рачки со автобуси, поради што треба често да ги миете рацете. Вирусот може да живее на вашите раце само пет до 10 минути, но за ова време, иако кратко, може да бидете заразени ако ги протриете очите, на пример.

– Се препорачува да се проголта антисептик (Бетадин) за да се елиминира или намали бројот на бактерии додека се уште во грлото (пред да се спушти во белите дробови).

Организам заразен со корона (додека болеста е во почетната фаза) не мора да покажува знаци на инфекција неколку дена.

Најновата информација е дека периодот на инкубација може да трае до 28 дена пред почетокот на симптомите на коронавирус.

Во време кога лицето веќе има температура и кашлица, може да биде предоцна да оди во болница.

Тајванските експерти предлагаат сами да ги правите едноставните контроли: – Држете длабок здив и задржете го здивот повеќе од 10 секунди. Ако можете да го направите тоа без кашлање, гушење или лошо чувство, немате фиброза во вашите бели дробови, што е основен показател дека нема инфекција.

Сите треба да бидеме сигурни дека устата и грлото постојано ни се влажни. НИКОГАШ суви! Пијте малку вода на секои 15 минути. ЗОШТО? Дури и ако вирусот влезе во устата … водата за пиење или друга течност ќе го помине преку хранопроводот до стомакот. Таму, киселините во стомакот ќе го убијат вирусот.

Ако не пиете доволно вода редовно, вирусот може да влезе во душникот и да влезе во белите дробови.

ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА ОБЛЕКАТА ПРЕКУ КОЈА Е МОЖЕН ПРЕНОС

Ставете 1/4 од хлор и 3/4 средство за чистење во вода во шише. Пред да влезете во куќата, испрскајте ја облеката и одоздола и одозгора.

Можеби ќе ве интересира:

Осуммина починати, 136 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус

Малолетник прободен кај Зелен пазар во Скопје

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

×

Следете не