Ден

И сметководителите ќе испорачаат предлог-барања за поддршка

Сметководителите погодени од кризата со коронавирусот, ќе испорачаат предлог-барања за поддршка

И сметководителите веќе ги чувствуваат последиците од новонастанатата економска ситуација поради коронавирусот.

Тие денеска, како што најавија, ќе соопштат конкретни предлог-барања за поддршка.

-Правните лица за кои се вршат сметководствени услуги, се веќе погодени од кризата и им е намалена ликвидноста, а тоа се одразува со задоцнетото подмирување на обврските. Многу од нив најавуваат и затворање на своите бизниси, со што повеќе од извесно е дека приходите брзо опаѓаат, стои во најавата за прес-конференцијата на Комората на сметководители, закажана за денеска.

Можеби ќе ве интересира:

Рекордни 120 новозаразени од коронавирус, 67 од нив се од Скопје

Тачи: ИВЗ и Бујар Османи се единствените одговорни за ситуацијата со коронавирусот

Александар Тодески

Мицкоски призна дека седел во ресторан во Дебар Маало, вели дека не ги знаел протоколите

×

Следете не