Ден

Казнети две лица од Делчево за непочитување на мерката за самоизолација

Две лица од Делчево казнети за непочитување на мерката за самоизолација. Првата кривична пријава од страна на Одделението за внатрешни работи Делчево му е поднесена на шеесет и две годишниот Ф.Т од Делчево, кој се товари за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија”.

-На 13 март 2020, при проверка од полициски службеници, пријавениот Ф.Т не е затекнат на пријавената адреса за самоизолација, иако потпишал изјава за 14-дневна самоизолација и примил писмена наредба издадена од Министерството за здравство, инфомираат од ОВР Делчево.
Втората кривична пријава поради сличен прекршок ја заработи и Т.Н.(47) од село Град.

-На 18 март 2020 во 12:30 часот во село Град, при проверка од полициски службеници, пријавениот не бил пронајден на пријавената адреса за самоизолација, иако, исто како и во претходниот случај примил писмена наредба издадена од Министерството за здравство и потпишал изјава за 14-дневна самоизолација, информираат од делчевската полиција.

Кривичната пријава на 47 годишниот жител на село Град му ја поднесе Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево.

Можеби ќе ве интересира:

Пукње во Чаир утрово, мотоциклист погоден во ногата

Александар Тодески

Со автомобил удрил 80-годишна скопјанка и избегал од местото

Триесет и едногодишен скопјанец избоден во угостителски објект на „Џон Кенеди“

×

Следете не