Левандовски е спортистот на годината

Полскиот фудбалер Роберт Левандовски е спортист на годината во Европа во традиционалниот избор на европските новински агенции. На листата се најдоа и Хамилтон, Ѓоковиќ, како и Надал:

  1. Роберт Левандовски (Полска/фудбал) 180 бодови
  2. Луис Хамилтон (Велика Британија/формула 1) 176
  3. Арманд Дуплантис (Шведска/атлетика) 169
  4. Новак Ѓоковиќ (Србија/тенис) 85
  5. Рафаел Надал (Шпанија/тенис) 72
  6. Примож Роглич (Словенија/велосипедизам) 64
  7. Тадек Погачар (Словенија/велосипедизам) 52
  8. Јанис Антетокунмпо (Грција/кошарка) 42
  9. Ига Свјатек (Полска/тенис) 32
  10. Тереза Јохауг (Норвешка/нордиско скијање) 28.
loading...

Останати вести

Хамилтон е личност на годината во Велика Британија

admin

Елмас и Алиоски ќе играат во исти клуб?

admin

Меси: Сега сум добро, не беше така во текот на летото

admin