Ден

Меѓународен ден на децата болни од рак

Петнаесетти февруари е Меѓународен ден на децата болни од рак.

Годинава Меѓународниот ден се одбележува под мотото „Без граници. Заедно. Можност. Иднина. Лекување. Сила“.

Одбележувањето на Меѓународниот ден има за цел да сврти вниманието на целокупната јавност за подобрување на третманот, негата, квалитетот на живот, како и на емоционалните и социјалните потреби на децата болени од рак, како и на нивното семејство.

Светскиот ден на децата болни од рак се одбележува од 2002 година на иницијатива на Меѓународната конференција на Здруженија на родителите заболени од рак. Оттогаш се одбележува во 88 држави.

Можеби ќе ве интересира:

Белата куќа тврди дека негативните извештаи за коронавирусот му наштетуваат на Трамп

Реакции на најавата на Курти за условно укинување на таксите: Поделени мислења на ЕУ и САД, Германија се најде во средина

Трамп: Потпишуваме договор со Талибанците, сакаме да ги вратиме нашите трупи дома