Ден

Најбогатиот човек во Европа заработил над 11 милијарди долари на ден

Францускиот тајкун Бернард Арно настрада сериозно од ширењето на коронавирусот, откако доживеа финансиски загуби повеќе од кој било друг во светот, пишува Блумберг.

Тој директно го вклучи неговиот конгломерат, кој ги контролира Christian Dior и Louis Vuitton, во битката против вирусот, финансирајќи снабдување на милиони медицински маски во Франција од кинески добавувачи и претворајќи ја фабриката за парфеми Dior надвор од Орлеан во производител на гелови за раце.

Вчера, Арно доби финансиско уверување благодарение на скокот на глобалните пазари, во услови на оптимизам за голем пакет на стимули што го подготвуваат САД. Акциите на Christian Dior и LVMH се зголемија, со тоа што неговото богатство се зголеми за 11,3 милијарди американски долари за еден ден, што претставува најголем пораст во историјата на индексите на милијардерите на Блумберг.

Арно, чие нето богатство порасна најмногу минатата година кај 500-те членови на индексот, загуби 35,2 милијарди американски долари од почетокот на 2020 година, во време на ширењето на пандемијата.

Флуктуациите во богатството на Арно ја потенцираат драматичната нестабилност на глобалните пазари, поттикната од паника за вирусот и наизменичните надежи и песимизам за владината интервенција. После четири дена пад, индустрискиот просек „Дау џонс“ го забележа својот најголем раст вчера во 1933 година.

Ворен Бафет, кој додаде 6,5 милијарди долари, е следниот милијардер со најголем раст на богатството на индексот, а Шпанецот Амансио Ортега, кој стои зад брзата модна марка Зара, заработи 5,9 милијарди долари.

Сепак, 500 најбогати луѓе во светот изгубиле над 1 трилион долари од почетокот на годината.

Цената на акциите на LVMH продолжува да расте денес, искачувајќи се за 1,86% на 345,45 долари за акција.

Арно, најбогатиот човек во Европа, има удели во LVMH и модната куќа Christian Dior, основана три години пред да се роди во 1949 година. Тој, исто така, поседува акции во париската компанија за луксузни производи Hermes International и синџирот Carrefour.

Арно влезе во пазарот на луксузни производи во 1984 година, стекнувајќи текстилна компанија која е во сопственост на Christian Dior. Четири години подоцна, тој продаде други бизниси на компанијата и ги искористи приходите за да воспостави контрола на LVMH. Неговата колекција на современи уметности вклучува дела од Жан-Мишел Баскија, Демиан Хирст, Маурисио Кателан, Енди Ворхол и Пабло Пикасо.

Можеби ќе ве интересира:

Грант од Јужна Кореја од 700.000 евра за модерна дигитална Царинска управа

Од полноќ поевтинуваат горивата

Ангеловска: Бележиме подобрување во делот на даночните приходи

×

Следете не