Ден

Очигледна е намерата на некои партии да го осптруираат носењето на Законот за ЈО, вели Декскоска

„Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно обвинителство. Очигледно е дека дел од стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е меѓу другото триесеттина од нив да се јават за реплики на мојот говор и тоа би значело дополнителни 2,5 до 3 часа со реплики и контрареплики. Затоа одлучивме ниту јас, ниту другите пријавени пратеници од СДСМ и коалицијата да не се јавуваме за збор, со што заштедуваме најмалку 8 часа дебата по нашите говори, пишува на својот ФБ профил министерката за правда, Рената Дескоска.

„Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, самиот од говорницата свесно или несвесно призна дека најмалку месец дена веќе го објаснувам и бранам законот во јавност. Значи на сите им е јасно кои се последиците од овој закон, а најмногу на осомничените и обвинетите за криминал и корупција, па затоа е паниката и ваквите бурни реакции на одредени политички партии.

Кога не им успеа планот да го „трошат“ времето со реплики на мојот говор и говорот на пратениците на власта, пробуваат да „купат“ време со еден час пауза“, додава таа.

Можеби ќе ве интересира:

Почина мајката на сопругата на Пендаровски, се вршат испитувања дали станува збор за коронавирус

ФОТО: Како изгледа импровизираната болница на Саемот во Белград

Виктор Јованов

Филипче: Влегуваме во втората фаза од епидемијата, бројот на заболени ќе расте

×

Следете не