Ден

Парична казна во висина од 100 дневни глоби за гостиварец

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење, информираат од Јавното обвинителство.

– Со тоа, обвинетиот за време на епидемијата на опасна болест Ковид-19 не постапил според прописите и упатствата со кои беа определени мерки за сузбивање и спречување на коронавирусот и го сторил кривичното дело „непостапување според здравстевни прописи во време на епидемија“, велат од Обвинителството во Гостивар. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар предложи на судот, на обвинетиот за стореното кривично дело да му изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби.

Можеби ќе ве интересира:

Тепачка во угостителски објект во Сарај

Кичевчанка си нашла неексплодирана мина во подрум

Четириесет и шест кривични пријави за лица кои не го почитувале полицискиот час

Александар Тодески
×

Следете не