Ден

Патници од Милано утре пристигнуваат во Охрид, ќе бидат пречекани од епидемиолози

Авион со патници од Милано, град кој се наоѓа во ризичните делови на Италија, утре ќе слета на охридскиот аеродром.

На аеродромот пак, сѐ уште нема поставено термална камера, па сите патници кои ќе слетаат ќе бидат прегледани со бесконтатен пиштол за мерење на телесната температура, а ќе бидат и анкетирани од епидемилозите кои вршат мониторинг на аеродромот во Охрид.

Од охридскиот центар за јавно здравје смируваат дека контролите се доволни, додвајаќи дека сите патници до сега соработувле со тимот епидемиолози.

На Меѓународниот аеродром Скопје пак, термалната камера е наместена на место каде што ги опфаќа сите патници кои слетуваат како од земјите кои се сметаат за ризични, така и од сите останати земји.

Можеби ќе ве интересира:

Почина 27 годишната родилка од Куманово заразена со коронавирус

Осумнаесет новозаболени од коронавирус, седум пациенти на механичка вентилација

ГАЛЕРИЈА: Како изгледа коронавирусот под микроскоп

×

Следете не