Ден

Платата на Нејмар е за 27 милиони eвра повеќе од онаа на Мбапе

Проценетиот за најскапи фудбалер на светот во моментот – Килијан Мбапе има драматично помала плата од неговиот соиграч во Пари Сен Жермен – Нејмар.

Според „Франс Фудбал“, францускиот фудбалер заработува 21,2 милиони евра годишно, додека бразилскиот техничар собира 48,9 милиони евра.

Станува збор само за платите во францускиот клуб без вклучување на договори за рекламирање.

Приоритет на парижаните ова лето ќе биде да го задржат Мбапе со примамлива понуда за нов договор.

Иднината на Нејмар и ова лето ќе биде неизвесна и Барселона ќе направи обид за негово враќање.

Пред кризата со коронавирусот, Мбапе беше проценет на 200 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира:

Поранешен НБА кошаркар кон Трамп: Направи нешто, е**н кловну!

Stefanija Kuzmanovska

Стадионот на Сити ќе стане терен за обука на лекарите

Stefanija Kuzmanovska

Француските клубови остануваат без 110 милиони евра заради коронавирусот

×

Следете не