fbpx
Connect with us

Забава

Посетителите на замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирус на лице место

Луѓето кои го посетуваат замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирус откако на оваа локација во Трансилванија е формиран центар за вакцинација.

Медицинските лица со ознаки на облеката нудат вакцинација со вакцини на Фајзер на секој што ќе го посети замокот Бран од 14 век, лоциран во централна Романија. Акцијата е дел од планот на Владата да ги мотивира Романците да се вакцинираат против коронавирус. Некои веруваат дека замокот бил инспирација за легендарниот роман на Брам Стокер наречен „Дракула“.

Во Романија, од почетокот на пандемијата се заразени нешто повеќе од милион луѓе, а регистрирани се речиси 29.000 смртни случаи.

Целта на Владата е да се вакцинираат 10 милиони луѓе до септември, но скоро половина од Романците не сакаат да примат вакцина. Сепак, постои надеж дека замокот Бран и неговата единствена иницијатива ќе го зголемат бројот на вакцинирани. Секој викенд во мај, оние кои ќе закажат вакцинација, ќе можат бесплатно да видат изложба на 52 справи за мачење.

Властите, исто така, се надеваат дека ќе се зголеми и бројот на посетители на замокот, кој е намален поради пандемијата.

loading...
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement