Ден

Пратениците ќе гласаат за разрешување на Мизрахи, заврши дебатата за Законот за ЈО

По говорот на пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски за Законот за Јавното обвинителтво, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде пауза од една час, по што треба да почне 136. седница, а на која треба да се разреши техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Освен нејзиното разрешување, на дневен ред се и Изборен законик, како и законот за Лични карти.

Собранискиот спикер Џафери рече дека гласањето за Законот за Јавно обвинителство ќе го договори на координација со координаторите од мнозинството, а по 136. седница, ќе се врати повторно на оваа седница, на која треба да се дебатира и за Законот за Совет на јавни обвинители.

Фото: Борче Поповски

 

Можеби ќе ве интересира:

Мицкоски со предлог за „шпицен кандидати“ за мандатар на идната влада, Заев ќе биде носител на листа во четвртата ИЕ

Две лица сомнителни за инфицираност со коронавирусот побегнале од Штипската болница

Ременски: Поднесов 16 кривични пријави против 6 министри и експремиер, затоа сум обвинета за „Рекет 2“