Ден

Првиот 5G смартфон на Nokia чини 600 евра

HMD Global вети дека ќе лансира прифатлив 5G паметен телефон и го исполни ветувањето со новиот Nokia 8.3 5G. Паметниот телефон е позициониран во средната класа, при што продажбата започнува во текот на летото од 599 евра за верзијата 6GB/64GB и 649 евра за верзијата 8GB/128GB.

Уредот ја користи платформата Snapdragon 765G и вклучува 5G модем кој му овозможува да поддржува повеќе мрежи од петта генерација од нејзините конкуренти, што го прави вистински глобален телефон. Смартфонот има дисплеј од 6,81-инчен FHD + 20:9 кој поддржува HDR содржина и има отвор во еден агол за селфи камера од 24 MP.

Рамката е изработена од алуминиум и е покриена со полимерен композитен материјал, а дисплејот е покриен со Gorilla Glass. Задниот панел е специјално направен за да создаде ефект кој потсетува на аурора бореалис. Батеријата има капацитет од 4500 mAh и поддржува брзо полнење до 18 вати. Меѓу другите карактеристики, гледаме FM радио, страничен сензор за отпечатоци и аудио снимање во 360 степени со аудио технологија OZO.

Што се однесува до главната камера, таа вклучува 4 сензори и има ZEISS оптика. Главниот сензор има резолуција од 64MP, а освен тоа има и 12MP со ултраширокоаголна оптика, 2MP за макро снимки и 2MP за „боке“ ефекти. Сензорот од 12 MP има пиксели со големина од 2,8 микрометри, што го прави погоден за снимање при слаба осветленост. Компанијата се фокусира на можноста да снима видео како акциона камера, а исто така има и можност за 21:9 клипови со филмски ефекти од ZEISS.

Можеби ќе ве интересира:

Турнир во „Дота 2“ за да се подигне свеста за коронавирусот

Маск отпушта 75% од вработените во фабриката во Невада

Stefanija Kuzmanovska

Хуавеи донира два милиони заштитни маски на здравствените работници во Европа

×

Следете не