Пристигнаа вакцини „Фајзер“ купени директно од произведувачот

Министерството за здравство ја информира јавноста дека вчера попладне стигна првата пратка од вакцината Фајзер, која МЗ ја обезбеди cо директни преговори со овој производител на вакцина против Ковид 19.

Станува збор за 10.530 дози од вакцината Фајзер, кои веќе од среда ќе бидат распределени по вакциналните пунктови во државата, каде се одвива вакцинација согласно Националната стратегија за ковид имунизација.

loading...

Останати вести

Тодоров: Настаните од 27 април им нанесоа штета на сите, некому физички, некому политички

admin

Банките отвораат наменски сметки за државната помош на граѓани со блокирани сметки

admin

Дваесет и двегодишната девојка која почина од ковид имала проблеми со тироидната жлезда и дијабет

admin