Ден

Путин: Ќе излеземе од корона кризата многу порано отколку што другите очекуваат

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека се надева дека состојбата со вирусот „КОВИД-19“ ќе се подобри порано од два или три месеци.

„Некои земји велат дека војната, како што ја нарекуваат, против коронавирусот ќе трае долго, но ние сигурно ќе излеземе од оваа ситуација многу порано“, рече Путин на средбата со претставници на деловната заедница, пренесува ТАСС.

Путин на тој начин одговори на еден од учесниците на состанокот дека кризата може да трае два до три месеци.

„Оваа прогноза воопшто не изгледа лошо“, рече Путин со насмевка.

Ситуацијата предизвикана од пандемијата сигурно ќе се подобри во Русија, изјави рускиот претседател.

„Ситуацијата ќе се промени. Сигурно ќе се подобри 100 проценти. Тоа зависи од успехот на нашата заедничка работа“, рече Путин на средбата со претставниците на деловната заедница, пренесува ТАС С.

Како што рече, сите граѓани кои бесплатно ја користат содржината, новите идеи и понуди на деловната заедница, сигурно ќе останат нивни клиенти.

Путин додаде дека е убеден дека воведените силни мерки за спречување на вирусот корона ќе ја забрзаат борбата против вирусот.

„Мерките се неопходни и привремени. Колку се посилни и поефикасни мерките, толку пократок ќе биде периодот на ограничување“, рече Путин.

Тој рече дека во културниот сектор, каде се затворени театри, кина, галерии, е многу тешко, но дека треба да се погледне во други земји кои имаат формирано посебни фондови за поддршка на оваа активност.

Можеби ќе ве интересира:

Кои се државите во кои нема ниту еден заболен од коронавирус?

Цените на нафтата повторно во пад

Трамп: Многу убав гест од Путин, помага во спасување на животите на Американците

×

Следете не