Ден

Рама: Мини-Шенген не е план Б за Западен Балкан

Идејата за инклузивен регионален Шенген и соработка помеѓу државите од Западен Балкан, заснована врз четирите слободи на ЕУ, не е замена, туку најдобар начин да се подготвиме за пристапување во ЕУ, рече албанскиот премиер Еди Рама.

Во еден авторски текст за британскиот „Еуроактив“ со седиште во Брисел, тој истакна дека на ЕУ и треба не само стабилност во Западен Балкан, туку и помирување.

„Идејата за инклузивен регионален Шенген и соработка на шест партнери од регионот врз основа на четири слободи – движење на луѓе, капитал, стоки и услуги не е план Б или утешна награда за разочараната јавност. Сите ние ја делиме истата цел – европска интеграција и најдобриот начин да се оди напред е активно да се подготвиме за тоа со отворање на нашите економии и граници директно, инспирирани од суштинските принципи зад европскиот проект “, рече Рама.

Тој оцени дека подобро поврзаниот регион на Западен Балкан ќе ја забрза и ќе помогне за побрза интеграција во ЕУ.

“Додека се подготвувам за нашата донаторска конференција следната недела, се надевам дека оваа година ќе и донесе на Албанија одреден напредок во нејзините европски аспирации. Ништо нема да спречи да се приклучиме на големото семејство на европските демократии. Тоа ќе биде добитна победа за сите”, рече Рама.

Рама потсети дека Европската комисија во понеделник ќе биде домаќин на меѓународна тадонаторска конференција за Албанија, за да собере средства за реконструкција на земјата по катастрофалниот земјотрес во ноември.

Тој рече дека ЕУ повторно, по брзата реакција на пост-земјотресот, одговорила великодушно за да и помогне на Албанија да се соочи со сериозни задачи за реконструкција, додавајќи дека не станува збор само за реконструкција и обнова, иако на Албанија и е потребна помош бидејќи 17.000 привремено раселени Албанци треба што побрзо да се вратат во своите домови.

Според него, целта на приказната е да се потенцира нераскинливата врска ЕУ-Албанија, за која рече дека ги оправдува напорите за зајакнување и унапредување на напорите за интеграција.

„Поединците ја опишаа одлуката за одложување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија како крај на една ера и нè советуваа да ги испланираме реформите надвор од мантрата за интеграција и проширување“, напиша Рама, додавајќи дека некои укажуваат на тоа дека недостаток на договор меѓу земјите членки на ЕУ претставува историска грешка што отвора простор за конкуренција од други сили на Западен Балкан.

Можеби ќе ве интересира:

Белата куќа тврди дека негативните извештаи за коронавирусот му наштетуваат на Трамп

Реакции на најавата на Курти за условно укинување на таксите: Поделени мислења на ЕУ и САД, Германија се најде во средина

Трамп: Потпишуваме договор со Талибанците, сакаме да ги вратиме нашите трупи дома