Ден

Рангелова: Оние кои сме опфатени во случаи од СЈО не треба да креираме Закон за ЈО

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова смета дека пратениците кои се опфатени во случаите кои ги отвори Специјалното јавно обвинителство не требало да учествуваат во разговорите за Законот за Јавно обвинителство.

„Неспорно е дека ние кои сме опфатени во случаите од СЈО имаме пресумпција на невиност, но сметам дека не треба да дебатираме за тоа. Имам свое мислење, ќе го кажам кога ќе дојде време за гласање. Сепак, сакам да изразам жалење што колегите од ВМРО-ДПМНЕ, и независните и оние кои се во пратеничката група денеска учествуваат во самоуништување“, рече Рангелова.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира:

Мицкоски со предлог за „шпицен кандидати“ за мандатар на идната влада, Заев ќе биде носител на листа во четвртата ИЕ

Две лица сомнителни за инфицираност со коронавирусот побегнале од Штипската болница

Ременски: Поднесов 16 кривични пријави против 6 министри и експремиер, затоа сум обвинета за „Рекет 2“