Ден

Румениге: Мора да го завршиме шампионатот по крајот на пандемијата

Претседателот на Баерн, Карл-Хајнц Румениге смета дека сезоната треба да се одигра по завршување на пандемијата.

– Ако ова не е во спротивност со епидемиолошката состојба и политичката состојба, тогаш оваа опција треба да се разгледа доколку е потребно. Дури и ако тоа значи дека следната сезона не започнува пред зимата. Дефинитивно треба да ја играме оваа сезона заради спортска искреност, но, секако, за да ги задржиме економските штети што е можно пониски, изјави Румениге.

Претходно раководството на Бундеслигата ги прекина натпреварите поради пандемијата на коронавирус.

Можеби ќе ве интересира:

Надал: Не сакам да гледам натпревари без навивачи, ништо не може да ја замени нивната енергија

Арсенал во преговори со Обамејанг за да го задржи до 2023 година

Скарони: Утописка е можноста клубот брзо да се врати на старата слава

×

Следете не