Ден

Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

Во фабрика во индустриската зона во Тарагона, северна Шпанија, денеска се случи експлозија што предизвика пожар, соопшти каталонската Агенција за цивилна одбрана.

Се претпоставува дека причина за експлозијата е хемиски акцидент.

Се уште нема информации за евентуално повредени луѓе, но граѓаните се предупредени да го избегнуваат местото на експлозијата, да останат во своите домови и да ги затворат прозорците и вратите.

Тарагона се наоѓа на 115 километри југозападно од Барселона.

https://twitter.com/lucasrohan/status/1217149329821118466?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1217149329821118466&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Feksplozija-vo-hemiska-fabrika-vo-shpanija-zagrozeni-300-000-luge-video%2F

Можеби ќе ве интересира:

„Шпигл“ со објава дека Америкаците го ослободиле Аушвиц, па се извини

Никола Поповски

Њујорк: Строги казни за продавниците и рестораните што прифаќаат плаќање само со картички

Никола Поповски

Сервер за дијалогот меѓу Белград и Приштина: Трамп бара каков било меѓународен успех кој би го свртел вниманието од неговиот импичмент

Никола Поповски