Ден

„Снепчет“ по „Твитер“ му го ограничи пристапот на Доналд Трамп

И социјалната платформа „Снепчет“, следејќи го примерот на Твитер, одлучи да му го ограничи пристапот на американскиот претседател Доналд Трамп, и да го стопира објавувањето на  видеата што американскиот претседател ги користи за самопромоција, се наведува во соопштението на американската компанија „Снеп“, која е сопственик на апликацијата.

Американските медиуми објави дека одлуката на „Снепчет“ била ограничена и всушност значи дека видеата на претседателот веќе нема да бидат прикажувани во рубриката „Разоткривање“, во која се објавуваат вести и видеа на познати личности.

Налогот на Трамп на „Снепчет“ и натаму ќе остане активен и видлив за секој кој сака да го посети, но новите видео соддржини нема да бидат објавувани.

Со оваа одлука, калифорниската компанија „Снеп“ застана зад Твитер, која до точка на вжештување ја доведе својата кампања против Трамп.

Можеби ќе ве интересира:

Осуммина починати, 136 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус

Малолетник прободен кај Зелен пазар во Скопје

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

×

Следете не