Ден

Средба Чавушоглу-Лавров во Минхен: Конечно смирување на тензиите?

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе се сретне со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во недела, на 16 февруари, во Минхен, на маргините на Конференцијата за безбедност, јавија денеска руските медиуми.

Министерството за надворешни работи на Русија ја критикуваше синоќа најавата на Анкара за ситуацијата во сириската провинција Идлиб.

Кремlin ја обвини Турција претходно оваа недела дека не го почитува договорот постигнат со Русија за неутрализирање на милитантите во сириската провинција Идлиб и за продолжување на нападите врз сириските и руските сили во регионот.

Русија постигна договор со Турција во 2018 година за создавање демилитаризирана зона во Идлиб, но тие договори и други аранжмани се сомнителни поради зголемените тензии во регионот.

Москва ги даде коментарите откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им рече на членовите на неговата партија АК во Анкара дека турската војска ќе пука од сириските државни сили од воздух или ќе слета на кое било место во Сирија, ако друг турски војник е повреден.

Можеби ќе ве интересира:

Фиктивен брак со жена од Бугарија, профит до 7.000 евра

Влатко Зорба

Италијанка починала во Австрија, докторите се сомневаат дека се работи за коронавирус

Првиот случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран и во Мадрид