Ден

Тур де Франс можеби ќе се одржи без публика

Позната по своите бројни гледачи, најголемата велосипедска трка во светот – Тур де Франс можеби оваа година ќе се одржи без публика, изјави француската министерка за спорт, Роксана Марачинеану.

Владата е во разговори со АСО, организаторот на трката, за судбината на најпрестижната од големите велосипедски трки. По одложувањето на Олимписките игри и Европското првенство во фудбал, спортот, вклучително и велосипедизмот , е речиси целосно во прекин.

Трката без публика, би била прва во нејзината повеќе од еден век долга историја.

Можеби ќе ве интересира:

(ВИДЕО) Каевски: Дополнителна помош за клубовите, ќе се ослободат од плаќање котизација

Александар Тодески

НБА може да ја намали плејоф серијата на три натпревари

Румениге: Мора да го завршиме шампионатот по крајот на пандемијата

×

Следете не