Ден

Уапсени 58 лица за шетање на полициски час, 37 лица не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие (17/18.05) по однос на забраната за движење  евидентирано е дека на ниво на целата држава 77 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 58 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Исто така по однос на мерката за не носење лична  заштита на лице регистрирани се 37 прекршоци.

За последните 24 часа на територијата на Република Северна Македонија на 11 лица им се издадени решенија за изолација, а 27 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација.С

Можеби ќе ве интересира:

Двајца починати и 38 новозаразени од коронавирус

Полицијата со засилена контрола дали се носат маски

Во сабота завршува вонредната состојба, почнуваат да течат роковите за избори

×

Следете не