Ден

Фаучи: Пандемијата на коронавирус можа да добие цикличен карактер

Водечкиот специјалист за инфективни заболувања во САД, Антони Фаучи, изјави дека пандемијата на коронавирус што го погоди светот, може повторно да се појави и тоа во многу посилна форма, ако не се преземат неопходните мерки.

Фаучи, кој е раководител на Институт за алергиски и инфективни заболувања, и член на координатвното тело на Белата куѓа за борба со коронавирусот, на брифингот синоќа истакна дека вирусот се шири и во Јужна Африка и во други земји од Јужната хемисфера, каде сега настапува зима.

Според него, ако во тие региони дојде до голема пандемија на коронавирусот, тоа ќе биде јасен показател дека ширењето на вирусот може да добие цикличен карактер, и оти земјите од Северната хемисфера треба да бидат подготвени на втор циклус на епидемијата следната година.

Можеби ќе ве интересира:

Трамп: Компанијата „Џенерал моторс“ да почне да произведува респиратори

Stefanija Kuzmanovska

Американска компанија направи уред кој тестира коронавирус за пет минути

Stefanija Kuzmanovska

Џонсон продолжува да работи: Еве како изгледа неговиот работен ден откако беше заразен со коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
×

Следете не