Ден

Филипче: Имаме доволно респиратори, но набавката ќе се повтори за да имаме резерва

Министерот за здравство, Венко Филипче најави повторување на јавната набавка за респираторни машини, откако претходната беше откажана поради тоа што ниту една од фирмите не можела да ги испорача доволно брзо, колку што е потребно да се донесат во земјава.

„Има доволен број респиратори, има 120 респиратори, а близу 85 машини се во Скопје. Во моментов има само една пациентка на респираторна машина. Сметаме дека резервата треба да се надополни, ќе се повтори јавната набавка“, рече Филипче.

Министерот вчера најави дека ќе предложи оваа набавка да ја спроведе владата, а во меѓувреме од Кина треба да пристигнат 100 респиратори како донација за земјата.

Можеби ќе ве интересира:

Филипче: Негативни се тестовите на сместените во државниот карантин

Берта Китинска

Филипче: Смртта на 31-годишниот пациент кажува дека вирусот не штеди никого

Берта Китинска

Утре ќе биде разрешена директорката на охридската болница

Берта Китинска
×

Следете не