Ден

Филипче: Не се исклучува полициски час за овој викенд

Комисијата за заразни болести деновиве ќе одлучува дали ќе има дополнителни рестрикции за време на престојниот празник духови, бидејќи граѓани се собираат на гробиштата.

Според министерот за здравство, Венко Филипче, дали ќе се носат рестрикции зависи од однесувањето на граѓаните, односно дали тие ќе ги почитуваат мерките.

,,Сите опции се отворени за викендов, за празникот кој следува”, рече Филипче.

Тој посочи дека се проценува деновиве да има сличен број на заразени.

Можеби ќе ве интересира:

Осуммина починати, 136 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус

Малолетник прободен кај Зелен пазар во Скопје

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

×

Следете не