Ден

Филипче: Смртта на 31-годишниот пациент кажува дека вирусот не штеди никого

Почнатиот млад пациент на 31 година е доказ дека вирусот не штеди никого, објасни министерот за здравство Филипче.

– Момчето било примено на лекување од 23 март и е од Скопје. Клиничката слика која што ја покажал и начинот на влошување на клиничката слика е практично најтешката форма на влошување која што е опишана во литературата. Тој веднаш бил поставен на респираторна машина, меѓутоа, со внатрешното крварење предизвикало распад на белите дробови, појасни Филипче.

Можеби ќе ве интересира:

Сто и еден новозаразен од коронавирус, само во Скопје нови 59 случаи

Александар Тодески

Таравари: Имаме поголема смртност од Албанија, Косово, Грција и Црна Гора заедно

Милошоски: Справување со коронавирусот па датум за избори

Александар Тодески
×

Следете не