Ден

Храна која го подобрува расположението

Во услови на самоизолација, очекувано е и да сме нерасположени и нервозни, но и да ни се јаде почесто.

Прво правило за да останеме здрави е да не се прејадуваме, а секако во овој период можеме да си помогнеме со намирници кои го подобруваат нашето расположение.

Врската меѓу расположението и храната е очигледна, иако овој дел од нутрицијата и понатаму е предмет на истражување.

Банани

Тие содржат витамини Б6, А и Ц, растителни влакна, калиум, фосфор, железо и јаглехидрати. По само една изедена банана добивате енергија, која пак, поради содржината на триптофан, стимулира лачење на серотонин и се чувствувате подобро.

Кои се останатите намирници кои ќе ве орасположат дознајте ТУКА.

Можеби ќе ве интересира:

KNOCKED ME DOWN на Галоски – летен хит кој веќе го освојува Балканот

Во продажба е првиот број на енигматскиот магазин „Лавиринт Плус“

Александар Тодески

Нега на кожа по примерот на Мерилин Монро

×

Следете не