Ден

Часот на планетата Земја може да биде поважен од кога било

Глобалната иницијатива за Часот на планетата Земја, во знак на одбележување на 28 март, се чини дека е позначајна од кога било порано, соопшти Светската организација за заштита на природата (WWF) во петокот, повикувајќи ги граѓаните да се приклучат во иницијативата со гасење на светлата.

„Ние ја користиме оваа криза за да покажеме солидарност едни со други и заедно да изградиме подобро општество, засновано врз разбирање и почитување на другите, заштита на најранливите и здравата животна средина“, се вели во соопштението на WWF.

Оттаму ги покануваат граѓаните практично да се соберат виртуелно и да го одбележат Часот на Земјата, давајќи го својот глас за зачувување на природата и планетата преку платформата „Глас за нашата планета“.

Часот на планетата Земја е познат по симболичниот чин на исклучување на светлината во 20:30 часот. Овогодинешниот собир на активисти е одложено за да се запре ширењето на коронавирусите.

Во изјавата се цитираат зборовите на активистката за клима и животна средина, Грета Тунберг, која се приклучи на иницијативата велејќи дека „Часот за планетата Земја за неа е секој час, од секој ден“.

Велејќи дека треба да се грижиме едни за други, но и за планетата што ја споделуваме, Тунберг ги повика сите граѓани да се обединат и виртуелно да гласаат и, преку Интернет, безбедно и одговорно да ги охрабрат другите да преземат акција.

Можеби ќе ве интересира:

Запленети 50 тони кокаин во операција на 26 земји

Над шест милиони заразени со коронавирус во светот

Продолжуваат протестите во Минеаполис по бруталното убиство на Флојд

Александар Тодески
×

Следете не