Ден

Челзи сериозно заинтересиран за плејмејкерот на Лацио

Фудбалерот од средниот ред на Лацио, Сергеј Милинковиќ-Савиќ, се најде во сферата на интерес на Челзи. Лондонскиот клуб испрати свои скаути во Италија да го гледаат 24-годишниот Србин, за кого лично е заинтересиран тренерот на „сините“ Франк Лампард, пренесува „Ла Газета дело Спорт“.

Во тековната сезона во Серија А, Милинковиќ-Савиќ одигра 17 натпревари, постигна три гола и забележа пет асистенции.

Србинот се приклучи на италијанскиот тим во 2015 година. Порталот „transfermarkt.de“ ја проценува неговата вредност на 70 милиони евра. Договорот на играчот со Лацио е дизајниран до 2024 година.

Во текот на летото, Милинковиќ-Савиќ можеше да се пресели во Англија. Манчестер јунајтед го сакаше тоа, но клубовите не можеа да се договорат за условите на договорот. Лацио очекува да добие 100 милиони евра од продажбата на играчот.

Можеби ќе ве интересира:

Ѓоковиќ против Федерер во нов епски дуел на Австралија опен

Никола Поповски

Управата на Ливерпул со целосна поддршка за Клоп за повторниот натпревар со Шрусбери

Никола Поповски

Уапсени пет кошаркари поради местење на натпревари, тројца од нив се од поранешна Југославија?

Никола Поповски