Ден

Шпанија ја помина Италија со број на заразени од коронавирусот

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19.

Вкупниот број на инфицирани со коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 заболени лица.

Бројот на смртни случаи во Шпанија достигна 11.744, соопшти Институтот „Џон Хопкинс“. Засега, бројот на починати во Италија е 14.681 лица.

Можеби ќе ве интересира:

Кина: Навремено го информиравме СЗО за коронавирусот

Александар Тодески

Нов Зеланд одлучи да ја укине мерката за физичка дистанца

Александар Тодески

Папата Франциск ги осуди расизмот и насилството во САД

Александар Тодески
×

Следете не