Ден

Бајден за Путин: Тој е касап

Владимир Путин е касап, рече претседателот на САД, Џо Бајден за време на неговата посета на Полска.

Новинар го праша Бајден: „Секој ден се занимавате со Владимир Путин. Погледнете што им направи на овие луѓе. Што мислите за тоа?“, тој кратко одговори: „Тој е касап“.

Ова не е првпат американскиот претседател остро да го критикува Путин, кого го смета за главен виновник за руската инвазија на Украина. Последните денови двапати го нарече воен злосторник.

Собирајќи впечатоци по посетата на засолништето на украинските мигранти, тој рече дека тоа се прекрасни деца што ги видел и кои го замолиле да се моли за „нивниот татко, дедо и брат“.

Бајден посочи дека „многу добро знае што значи да имаш некој свој во воена зона“, мислејќи на неговиот син Бо Бајден, кој почина од рак во 2015 година, а се бореше во Ирак.

Поврзано

Поевтинува горивото во Германија, за кај нас ќе почекаме

Elena

И денеска нè очекува нестабилно врнежливо време

Elena

Алабаковски го запалил клубот „Ванчо Михајлов“ како реакција на распродавање на државни интереси, смета ВМРО-ДПМНЕ

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com