Ден

Бајден: Путин не смее да остане на власт – Кремљ: Тоа не го одлучува Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден по посетата на Полска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин „не смее да остане на власт“. Кратко потоа, Белата куќа излезе со појаснување дека тоа не е повик за промена на режимот.

„Поради Бога, овој човек не смее да остане на власт“, ​​објави Бајден на самиот крај на највисокото обраќање одржано во Кралскиот замок во Варшава.

„Поентата на претседателот беше дека на Путин не може да му се дозволи да врши власт над неговите соседи или регионот. Тој не разговараше за моќта на Путин во Русија, ниту за промена на режимот“, рече претставник на Белата куќа.

Изјавата на Бајден дека Путин „не смее да остане на власт“ не беше во неговите подготвени забелешки, вели претставник на Белата куќа за американските медиуми.

Американските власти претходно изјавија дека смената на Путин од власт не е нивна цел.

„За нас не се работи за промена на режимот. Рускиот народ треба да одлучи кој сака да го води“, рече државниот секретар Антони Блинкен претходно овој месец.

Кремљ пак, веднаш излезе со одговор.

„Ова не треба да го решава г-дин Бајден. Тоа треба да биде само избор на народот на Руската Федерација“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Поврзано

Потрагата по исчезнатиот Мартин продолжува и денеска

Elena

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Elena

Колера и дизентерија се појавија во Мариупол

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com