Ден

Грција бара од ЕУ веднаш да почнат пристапните преговори со Македонија

Веднаш да започнат пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија е нашето цврсто барање, порача портпаролот на грчкото МНР, Александрос Папајоану на брифингот со новинарите.

Тој вели дека минатата недела во Брисел имало успешен работен појадок организиран од шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, а на кој присуствуваше и министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Папајонау вели дека тоа било неформален работен појадок на маргините на Советот за надворешни работи на ЕУ, со учество на голем број министри.

„Ако не грешам, беа 17 или 18 министри за надворешни работи од Европската Унија од вкупно 27, а обично на такви неформални работни појадоци прашање е дали учествуваат седум – осум. Ова беше успех, а присутни беа министрите за надворешни работи на Франција, Германија, Италија, високиот претставник Борел и надлежниот комесар Вархеји. Ова е едно, а другото е, како што истакна министерот за надворешни работи, поддршката за европската перспектива на Северна Македонија и секако, нашето цврсто барање за веднаш за започнат пристапните преговори, рече Папајонау.

Поврзано

Гутереш: Колку побрзо заврши војната, толку ќе биде подобро за сите

admin

Мицкоски: Следува протестно лето со цел предвремени парламентарни избори

admin

Јотова: Палењето на „Ванчо Михајлов е провокација и дел од антибугарската кампања

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com