18.3 C
New York
May 21, 2022
Ден

Русија исклучена од советот за човекови права во ОН со 94 гласа „за“

Македонија, Србија и уште 92 други земји гласаа за суспендирање на Русија од Советот за човекови права на Обединетите Нации поради злосторствата во киевското предградие Буча и други места во Украина.

Единствениот друг актуелен член на Советот за човекови права на кој му беше суспендирано членството беше Либија во 2011 година, кога силите лојални на Моамер Гадафи насилно ги разбија антивладините демонстранти.

Дваесет и четири земји гласаа против нејзиното суспендирање од Советот, додека 58 нации беа воздржани. Потребно беше двотретинско мнозинство. Воздржаните не се броеја.

По гласањето, министерот за надворешни работи, Бујар Османи на Твитер напиша: „Северна Македонија ги осудува „флагрантните и системски прекршувања на човековите права“.

Поврзано

Бајден за Путин: Тој е касап

admin

Села бара да се збришат казината и обложувалниците: Игри на среќа само во хотели со 5 ѕвезди!

admin

Приближување на ставовите со Бугарија има, решението сепак е далеку

admin

ЕК ќе набавува гас и нафта за Македонија

admin

Ковачевски на средба со европските социјалдемократи зборувал за ситуацијата во Украина

admin

Поддршка на социјалните претпријатија преку следење на принципот- “Не оставај никој зад себе”

admin