Ден

Русија исклучена од советот за човекови права во ОН со 94 гласа „за“

Македонија, Србија и уште 92 други земји гласаа за суспендирање на Русија од Советот за човекови права на Обединетите Нации поради злосторствата во киевското предградие Буча и други места во Украина.

Единствениот друг актуелен член на Советот за човекови права на кој му беше суспендирано членството беше Либија во 2011 година, кога силите лојални на Моамер Гадафи насилно ги разбија антивладините демонстранти.

Дваесет и четири земји гласаа против нејзиното суспендирање од Советот, додека 58 нации беа воздржани. Потребно беше двотретинско мнозинство. Воздржаните не се броеја.

По гласањето, министерот за надворешни работи, Бујар Османи на Твитер напиша: „Северна Македонија ги осудува „флагрантните и системски прекршувања на човековите права“.

Поврзано

Генчовска поднесува оставка од функцијата

Elena

Повредено дете во луна парк во Куманово

Elena

Страшна трагедија, загина дете во сообраќајна несреќа

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com