16.5 C
New York
May 21, 2022
Ден

Љубителите на пица ќе се израдуваат – Сепак не е толку лош и нездрав избор за оброк

Љубителите на пица сигурно ќе се израдуваат кога ќе дознаат дека нивното омилено јадење всушност е корисно за појадок.

Обично, се препорачува појадокот да е богат со скроб, растителни влакна и протеини, поради што житариците и јајцата се најчест избор. Но што е со пицата?

Секако, иако не е најздравиот оброк, нутриционисти се согласуваат дека е подобар од мусли или корнфлекс, кои имаат вештачки додадени шеќери.

Едно парче пица содржи премалку шеќери од повеќе продукти што обично ги јадете за појадок. Мастите не се содржани во голема количина, а ќе внесете и доволно корисни јаглехидрати доколку не претерате, односно ако изедете најмногу две парчиња за појадок.

Благодарение на сирењето, кашкавалот и печурките, со пицата ќе внесете и јаглехидрати. Ситуацијата е уште подобра доколку има зеленчук на пицата, на пример домат, пиперка или кромид.

За разлика од ова, во житариците со млеко речиси и да нема доволно масти, ниту пак зеленчук. Во просек, едно парче пица има иста енергетска вредност како и чинија со мусли со млеко.

Поврзано

Храна која ја сметаме за штетна, но нема потреба да ја исклучувате од исхраната

Elena

Хороскопски знаци кои љубовта нема да ги промени никогаш

Elena

Храна која може да ги уништи забите

Elena

Што сè можете да дознаете за себе врз основа на крвната група?

Elena

Полска, Шпанија, Италија… Кој би организирал Евровизија ако Украина не може?

Elena

Што да направите ако ја „утнавте“ бојата на вашата коса?

Elena