Ден

Љубителите на пица ќе се израдуваат – Сепак не е толку лош и нездрав избор за оброк

Љубителите на пица сигурно ќе се израдуваат кога ќе дознаат дека нивното омилено јадење всушност е корисно за појадок.

Обично, се препорачува појадокот да е богат со скроб, растителни влакна и протеини, поради што житариците и јајцата се најчест избор. Но што е со пицата?

Секако, иако не е најздравиот оброк, нутриционисти се согласуваат дека е подобар од мусли или корнфлекс, кои имаат вештачки додадени шеќери.

Едно парче пица содржи премалку шеќери од повеќе продукти што обично ги јадете за појадок. Мастите не се содржани во голема количина, а ќе внесете и доволно корисни јаглехидрати доколку не претерате, односно ако изедете најмногу две парчиња за појадок.

Благодарение на сирењето, кашкавалот и печурките, со пицата ќе внесете и јаглехидрати. Ситуацијата е уште подобра доколку има зеленчук на пицата, на пример домат, пиперка или кромид.

За разлика од ова, во житариците со млеко речиси и да нема доволно масти, ниту пак зеленчук. Во просек, едно парче пица има иста енергетска вредност како и чинија со мусли со млеко.

Поврзано

Користите ли третман за околу очи? Ова е правилниот начин на нанесување

Elena

Аца и ЈК разменија тешки зборови: Имаш глава на крокодил, а мозок на птица

Elena

Бугарскиот селектор поднесе оставка

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com