18.3 C
New York
May 21, 2022
Ден

СЗО предупредува на нов вид на хепатитис со непознато потекло

Евидентирани се 348 случаи на хепатитис со непознато потекло, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Оваа зараза најчесто ги напаѓа децата, а се разгледува теоријата дека потекнува од аденовирус.

Овие случаи на хепатитис со непознато потекло забележани се во 20 земји. Има уште 70 сомнителни случаи, во 13 земји, чии резултати од тестови се чекаат.

Во шест земји има над пет случаи, а само во Велика Британија пријавени се 160 пациенти.

СЗО ја истражува и потенцијалната поврзаност со последиците од прележан ковид-19

Аденовирусите обично се шират низ капки и преку заразени површини.

Околу 18 отсто од пациентите со овој хепатитис од непознато потекло, биле позитивни на ковид-19, покажаа резултатите од тестовите.

Поврзано

Македонија со 1.836.713 жители, 51 лицe има над 100 години

admin

Села бара да се збришат казината и обложувалниците: Игри на среќа само во хотели со 5 ѕвезди!

admin

„Меѓународен сојуз“: Боки 13 доби девет години затвор, Ременски ослободена

admin

ЕК ќе набавува гас и нафта за Македонија

admin

Приближување на ставовите со Бугарија има, решението сепак е далеку

admin

Поддршка на социјалните претпријатија преку следење на принципот- “Не оставај никој зад себе”

admin