16.5 C
New York
May 21, 2022
Ден

СЗО предупредува на нов вид на хепатитис со непознато потекло

Евидентирани се 348 случаи на хепатитис со непознато потекло, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Оваа зараза најчесто ги напаѓа децата, а се разгледува теоријата дека потекнува од аденовирус.

Овие случаи на хепатитис со непознато потекло забележани се во 20 земји. Има уште 70 сомнителни случаи, во 13 земји, чии резултати од тестови се чекаат.

Во шест земји има над пет случаи, а само во Велика Британија пријавени се 160 пациенти.

СЗО ја истражува и потенцијалната поврзаност со последиците од прележан ковид-19

Аденовирусите обично се шират низ капки и преку заразени површини.

Околу 18 отсто од пациентите со овој хепатитис од непознато потекло, биле позитивни на ковид-19, покажаа резултатите од тестовите.

Поврзано

Македонија со 1.836.713 жители, 51 лицe има над 100 години

admin

„Меѓународен сојуз“: Боки 13 доби девет години затвор, Ременски ослободена

admin

Русија исклучена од советот за човекови права во ОН со 94 гласа „за“

admin

Грција бара од ЕУ веднаш да почнат пристапните преговори со Македонија

admin

ФОТО: Тешка сообраќајка кај зградата „Флетajрон“ во Кисела Вода

admin

Пуч против Путин – Поголема реалност од недела во недела

admin