Ден

Доживотен затвор за руски војник кој усмртил цивил во Украина

Дваесет и едногодишниот руски војник Вадим Шишмарин денеска е осуден на доживотен затвор затоа што усмртил цивил, на првото судење за воени злосторства во Украина, јави ДПА.

Судот во Киев денеска сметаше дека Обвинтелството ја докажа неговата вина, по признанието на војникот дека застрелал 62-годишен цивил среде руската инвазија на Украина.

Престрелката се случила во селото Чупахивка, во североисточниот регион Суми. Војникот, кој е од Сибир, рече дека дејствувал по наредба на неговите претпоставени. Тој се извини и побара прошка од вдовицата на цивилот за време на судењето.

Обвинителството побарало доживотен затвор. Одбраната се залагаше за ослободителна пресуда, велејќи дека војникот извршувал наредба.

Казната ќе стане правосилна дури по евентуална жалба.

Можно е војникот да биде разменет за украински затвореници во Русија, наведува германската агенција.

Поврзано

Вучиќ незадоволен од забраната за летот на Лавров, се сретнал со рускиот амбасадор во Белград

admin

Летонија ги забрани сите ТВ канали со седиште во Русија

admin

Бугарски партии бараат во Собранието да помине францускиот предлог

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com